Joga dla dzieci to zajęcia na których poprzez ćwiczenia fizyczne rozwijamy świadomość ciała, wzmacniamy całą  strukturę mięśniową ciała  –  właściwe ułożenie kręgosłupa, stawiania stóp, odpowiednia pozycja .

Uczymy się zależności między ciałem a umysłem – używając do tego pracy z oddechem i wyobraźnią. Doświadczamy czym jest KONCENTRACJA i skupienie ale też czym jest odpoczynek i  całkowita RELAKSACJA.  Budujemy atmosferę zaufania tak,  że możemy wyrażać to kim JESTEM i jaki jestem poprzez NAUKĘ nazywania EMOCJI i ich ekspresję.

Dźwięk, instrumenty, śpiew, automasaż, taniec, rysowanie mandali, palenie świec, twórcze zabawy to wszystko by rozwinąć zmysły – zapachu, dotyku, słuchu ale też smaku bo czasem uczymy się czym są zdrowe słodycze i próbujemy czy są naprawdę dobre : )

Jednym słowem –  ćwiczymy ciało, oddychamy, medytujemy , relaksujemy  się i czasem też śpiewamy.

Zajęcia trwają 45 minut podczas których uczę dzieci:

  • jak wykonywać poszczególne asany (pozycje jogiczne),
  • pracy z oddechem i świadomości oddechu,
  • koncentracji w krótkich medytacjach,
  • relaksacji z elementami twórczej wizualizacji.

Jest też  czas na zabawę, czasem wprowadzam czytanie bajek, baśni, które zawierają różne przesłania moralne / etyczne dotyczące zachowań w stosunku do świata zewnętrznego. Na przykład są opowieści związane z postawą niekrzywdzenia i niestosowania przemocy ( wobec siebie, innych, zwierząt, roślin) czy dotyczące mówienia prawdy, szczerości wobec siebie i innych.

Dzieci doświadczają zależności między ciałem a umysłem, czują jak dzięki poszczególnym ćwiczeniom mogą się bardziej skupić, wyciszyć lub przeciwnie – pobudzić i nabrać energii.

W czasie relaksu wprowadzam twórczą wizualizację poprzez którą rozwija się wyobraźnia i otwartość dziecka na siebie i otoczenie. Dzieci mają szansę doświadczyć czasu wyłączenie dla siebie, pobyć w swoim świecie marzeń i wyobraźni.

 

Grupa wiekowa: 5-10 lat